Nokian tavoitteena myydä 35 miljoonaa GPS-puhelinta vuonna 2008

Nokia GPS 

Nokia uskoo GPS-puhelinten vetovoimaan, josta kertoo yhtiön tavoite myydä 35 miljoonaa GPS:llä varustettua matkapuhelinta vuonna 2008. Olli-Pekka Kallasvuon mukaan määrä vastaa vuonna 2007 myytyjä GPS-laitteita. Vaikuttaa siltä, että GPS-puhelimet alkavat todenteolla syödä perinteisten GPS-laitteiden markkinoita.

Nokia on panostanut GPS:ään ja se osti jokin aika sitten Amerikkalaisen Navteqin. Kauppa on tosin edelleen Euroopan komission syynissä, mutta Kallasvuon mukaan kauppa on hyvä Nokialle.

Hyvän GPS-puhelinten menekin lisäksi Kallasvuo uskoo, että yhtiön näkymät USA:ssa ovat valoisat. Tavoitteena on julkaista useita malleja vain Amerikan markkinoille, jotta alle kymmeneen prosenttiin tippunut markkinaosuus saadaan nousemaan.

Lähde: Reuters