Samsung on hiljattain julkaissut uuden ekopuhelimen, joka tullaan myös näkemään Euroopan markkinoilla. Aiemmin Samsung on esitellyt muun muassa W510-ekopuhelimen, joka oli suunnattu vain Korean markkinoille, mutta tällä kertaa myös Eurooppalaisille yritetään myydä puhelinta ympäristöarvoihin vedoten.
Samsung E200 Eco on yksinkertainen puhelin. Se on suunnattu käyttäjille, joita kiinnostaa ympäristö ja sen suojelu ja jotka eivät odota puhelimeltaan mitään ihmeellisyyksiä. Uutukainen on nimittäin peruspuhelin, josta löytyy MP3-soitin ja 1.3 megapikselin kamera.
E200-mallin tarkoitus ei tietenkään ole pullistella ominaisuuksilla, vaan ekoarvoilla. Puhelimen kuoret on tehty biomuovista, jonka valmistuksessa on käytetty muun muassa maissia. Puhelimen paketti on myös täysin kierrätettävä ja uutukaisen mukana tuleva laturi osaa muistuttaa käyttäjää, jos se on jätetty pistokkeeseen turhaan kiinni. Näin minimoidaan hukkaan menevän energian määrä.
Lähde: IntoMobile