Muutamia päiviä sitten huhutusta Dell-älypuhelimesta on vuotanut nettiin hieman konkreettisempaa tietoa. Kyseessä on kosketusnäyttöpuhelin, joka perustuu Google Androidiin, kuten osattiin arvella. Aiemman huhun mukaan puhelimen pitäisi olla pitkälti jo julkaisukunnossa, joten Dell saattaa esitellä uutuuden lähiaikoina.
Nyt vuotaneiden tietojen mukaan Dellin puhelin on koodinimeltään Benzine ja tulee kauppoihin mitä ilmeisimmin nimellä Mini 3i. Puhelimen ominaisuuksiin kuuluvat nelitaajuus-GSM, kolmen megapikselin automaattitarkenteinen kamera, salama, Bluetooth 2.0, A-GPS, microSD-muistikorttipaikka ja 3,5 tuuman kosketusnäyttö, jolla on tarkkuutta 640 x 360 pikseliä. Käyttöliittymän varustukseen kuuluvat ainakin käsialantunnistus ja monikosketustuki.
Kooltaan Motorola Mini 3i on 58 x 122 x 11,7 millimetriä ja se painaa 103 grammaa. Puhelinta odotetaan alussa ainoastaan Kiinan markkinoille.
Lähde: Boy Genius Report & UnwiredView