Windows Phone 7 Series ei ole lopullinen nimi, jolla Microsoftin seuraavan sukupolven mobiilialusta tunnetaan. Yhtiön virallisessa Twitter-profiilissa kerrotaan, että mukana olevasta Series-päätteestä on luovuttu. Alustan lopulliseksi nimeksi muodostuu näin ollen yksinkertaisempi ja lyhyempi Windows Phone 7. Tarkkaa syytä nimimuutokselle ei kerrottu.
Microsoft esitteli Windows Mobile 6.5:n seuraajan helmikuussa Mobile World Congress 2010 -tapahtumassa. Se luottaa Zune HD:sta tuttuun panoraama käyttöliittymään, joka erottaa WP7:n kilpailijoistaan. Alustassa näkyvässä roolissa ovat sosiaaliset palvelut, pelit, viihde ja Office-toimistopaketti.
Puhelimia uuteen alustaan perustuen saapunee markkinoille loppuvuodesta. Kuumimmat ehdokkaat ensimmäisten Windows Phone 7 -puhelinten valmistajiksi ovat korealainen LG ja taiwanilainen HTC. Mukana alustaa tukemassa ovat myös muun muassa Samsung ja Sony Ericsson.
Lähde: Engadget