Nokian MeeGo-käyttöliittymä videolla?

MeeGo-alustan mobiiliversion kehitys on hyvässä vauhdissa, kuten sitä esittelevistä videoista olemme nähneet. Paljon on vielä toki tehtävänä, mutta loppuvuodesta paketin pitäisi olla jo siinä kunnossa, että sitä voidaan käyttää loppukäyttäjille suunnatuissa tuotteissa.

Useiden mobiilialustojen kanssa olemme tottuneet, että käyttöliittymä voi poiketa eri valmistajien tuotteissa merkittävästi, vaikka alla hyrräävä alusta olisikin täysin sama. Tämän kaltaisia aikeita saattaa olla myös Nokialla, jonka väitetään esittelevän MeeGo-alustalle suunnattua käyttöliittymää jutun lopussa nähtävällä videolla. Sen perusteella yhtiön tavoitteena on luoda MeeGolle oma käyttöliittymä, joka jatkaa N900-puhelimesta tutulla tummansävytteisellä linjalla.

Nokian ensimmäisen MeeGo-puhelimen uskotaan kantavan nimeä N9. Sen pitäisi saapua myyntiin ennen vuoden loppua.

Lähde: Engadget

13 kommenttia

  1. Vaikuttaa todella lupaavalta, vaikka kovin paljoa tuossa ei GUI:ta esitelläkään. Saa kuitenkin jonkinlaisen käsityksen. Jonkin verran löytyy yhtäläisyyksiä UI-elementeissä myös Maemo 5:n, mutta olisikin outoa, jos yhtäläisyyksiä ei löytyisi.

    Hauska muuten tuo Widgetti, joka ilmeisesti yhdistää sosiaalisen median virrat yhteen. Näyttää ainakin paljon hienommalta kuin S^3:n versio.

    Nokian MeeGo-puhelimen voisi vaikka ostaakin, kunhan joskus tulee kauppoihin asti. 🙂 Ainakin, jos hardis on kunnossa, jotain N900:n tyylistä, mutta massamarkkinoille sopivammassa paketissa, olisi mun toiveeni. 🙂

    1. Tuo sosiaaliset mediat kokoava ohjelma näyttäisi olevan kopsattu Palm WebOS:sta, mikä ei ole huonojuttu sillä se on loistava 🙂

  2. MeeGoki näyttää kummasti paremmalta silmäkarkeilla varustettuna! 😀 Nyt vain Nokia metallinkuorinen ~1cm paksu laite vähintään N900 raudalla, niin johan on nam!

    1. Ja ehdottomasti qwerty-näppäimistö, jossa skandit omina näppäiminään!

  3. Pitänee kyllä sanoo, että symbian -> winmo -> android ja nyt iOS jälkeen Meego ja ehkä nokia saattaa pian olla seuraava valinta jossain välissä 😀

  4. Eiköhän noissa Meego-laittessa Nokian rauta ole ihan kunnossa. Itse odottelen Intelin suoritinta noihin. Jää nähtäväksi missä vaiheessa kyseinen suoritin ilmestyy puhelimiin.

    1. N900:ssa ollu 600 MHz:n ARM Cortex A8 oli kyllä hyvä. Ja Nokiahan on MeeGoon kyhännyt tuen ARM-suorittimille (Intel omilleen), joten sikäli ihan kummasta leiristä vaan löytyy hyviä kandidaatteja. 🙂

      1. Jeps. Mutta eikös Nokia tehnyt jonkilaisen sopimuksen viime vuoden kesällä Intelin kanssa suorittimista vai muistanko väärin?

      2. Tazzpa, totta tosiaan. Olin jo unohtanut koko asian. 😀 Pikaisella Googlauksellahan tuostakin löytyi lisätietoa. Eli tosiaan viime kesäkuussa Nokia sopi Intelin kanssa matkapuhelinsirujen toimittamisesta. Tässä vielä linkkikin: http://www.taloussanomat.fi/informaatioteknologia/2009/06/23/nokia-ja-intel-solmivat-strategisen-liiton/200915034/12

        Hauskaa, kun jutussa mainitaan tavallaan myös MeeGo, vaikka tuolloin siitä ei vielä tiennyt juuri kukaan mitään.

  5. Ja nyt koko filmii ei oo saatavilla… tai nokiall porukat säikähtää ku video pukkas ulos

Kommentointi on suljettu!