Sony Ericsson Xperia X8 saa Android 2.1:n kuluvan vuoden aikana

Muutamien myöhästelyjen jälkeen Sony Ericsson sai vihdoin päivitettyä X10-sarjan Android-käyttöjärjestelmän 1.6-versiosta uudempaan 2.1-versioon. Sama päivitys on luvassa myös hiljattain kauppoihin laskeutuneelle Xperia X8:lle, joka edustaa yhtiön Android-malliston edullisinta hintapäätä.

Valmistaja lupaa päivittävänsä puhelimen 2.1-versioon vielä kuluvan vuoden aikana. Tarkempaa infoa tulevasta päivityksestä on luvassa lähiaikoina.

Sony Ericsson Xperia X8 on kompaktin kokoinen kosketusnäyttöluuri, joka painaa 104 grammaa. Sen keskeisimpiä ominaisuuksia ovat kolmen tuuman näyttö, HSPA, WiFi, Bluetooth, A-GPS, 3,5 millimetrin kuulokeliitäntä, microSD-muistikorttipaikka, 3,2 megapikselin kamera ja 600 megahertsin suoritin.

Puhelimen hinta Suomessa pyörii hieman reilussa 200 eurossa.

Lähde: Engadget

4 kommenttia

  1. SE voisi vähitellen lopettaa. Googlen Android-orjilla ei ole tulevaisuutta.

Kommentointi on suljettu!