Amerikkalaisyhtiö Motorolan pilkkominen kahdeksi yhtiöksi saadaan vihdoin päätökseen tammikuun alussa. Matkapuhelimista huolehtii tuttuun tapaan Motorola Mobility ja yritysratkaisuja tarjoaa Motorola Solutions. Jakautuminen saadaan päätökseen tammikuun 4. päivä.
Jakautumisen myötä kuluttaja-asiakkaisiin keskittyvä Motorola Mobility -osasto saa uuden brändi-identiteetin. Kovinkaan tarkkoja tietoja amerikkalaisyhtiö ei muutoksesta vielä ole halunnut kertoa, mutta todennäköisesti tarkoituksena on tehdä selkeä pesäero kahden erillisen yhtiön välille. Näkyvänä muutoksena on ainakin uusi punainen logo, joka ei ole ainoastaan joulumarkkinoita varten, vaan säilyy käytössä lomien jälkeenkin.
Vuoden 2010 aikana Motorola on tehnyt hyvää nousua markkinoilla, vaikka vaikutukset markkinaosuuteen ovatkin olleet vielä vähäisiä. Yhtiön Android-puhelimet ovat myyneet hyvin Yhdysvalloissa, mutta Euroopassa valmistajalla on vielä kirittävää. Ensi vuosi näyttää, pystyykö Motorola todella nousemaan jälleen suurten valmistajien joukkoon.
Lähde: Engadget
Ehkä joo on kirittävää kun on jopa yksi malli saatu Suomeen asti..
Euroopassa on muitakin maita kun Suomi.