Matkapuhelinjätti Nokia esitteli vastikään uuden Ovi Maps 3D:n, joka on verkkoselaimen kautta toimiva karttapalvelu. Se on laajennus yhtiön Ovi Maps -palveluun, joka on tarjonnut verkkoselaimen kautta käytettävän karttapalvelun jo tovin. Uusi versio lisää mukaan 3D-elementtejä, joiden myötä kaupunkeihin tutustuminen omalta kotisohvalta on vaivatonta.
Suomalaisvalmistaja on kehittänyt 3D-karttoja varten varsin mielenkiintoisen tekniikan, josta Luca ja Ludvig kertovat jutun lopussa nähtävällä videolla. Yhtiön tekniikka on hyvin automatisoitu, joka nopeuttaa 3D-karttojen luomista. Nokia kertoo napsivansa yhdestä rakennuksesta kaikkiaan 100 kuvaa useista eri kulmista. Näitä kuvia hyödyntäen luodaan 3D-malli.
Ovi Maps 3D toimii tällä hetkellä muutamissa kaupungeissa kuten New Yorkissa, Miamissa, Tukholmassa ja Helsingissä. Yhtiön visiona on kuitenkin laajentaa palvelua merkittävästi, jotta jokainen kansalainen voisi nähdä oman talonsa 3D:nä.
Lähde: Nokia Ovi Blog
”Yhtiön visiona on kuitenkin laajentaa palvelua merkittävästi, jotta jokainen kansalainen voisi nähdä oman talonsa 3D:nä.”
Mul on hyvä idea miten näätte talonne heti 3D:nä. Menkää ulos kattomaan nii eiköhän näy kunnolla.
Ystävän uusi talo Australiassa sen sijaan voisi olla mielenkiintoisempi.
Täytyy myöntää, että kokemus oli häikäisevä! Toivottavasti Nokia ei kuoppaa tätä ideaa.