iPhone 4S löi Applen aiemmat myyntiennätykset

Applen viidennen sukupolven iPhone on kuluttajien mieleen. Yhtiö hehkuttaa tuoreessa tiedotteessaan myyneensä iPhone 4S -puhelinta ensimmäisen kolmen päivän aikana yli neljä miljoonaa kappaletta. Se on tuplaten iPhone 4:n ensimmäisten päivien myyntilukemiin verrattuna.

Uutuus saapui ensimmäisille markkinoille 14. lokakuuta. Suomeen ja 21 muuhun maahan iPhone 4S rantautuu ensi viikon perjantaina eli 28. lokakuuta.

Applen iPhone 4S on saatavilla mustana ja valkoisena sekä 16, 32 ja 64 gigatavun sisäisellä muistilla. Puhelimen sisällä jyrrää tuplaytimellinen A5-piirisarja ja etupuolta koristaa 3,5 tuuman Retina-kosketusnäyttö, joka yltää 960 x 640 pikselin tarkkuuteen. Uutuudesta löytyy lisäksi muun muassa kahdeksan megapikselin kamera ja tuki 1080p-tasoiseille videokuvaukselle.

Lähde: Apple