LG:ltä tyylikkyyteen panostava Optimus L9 -älypuhelin

Talvella LG:n esittelemä L-sarja on saanut neljännen jäsenen. Helmikuussa julkaistut Optimus L3-, Optimus L5- ja Optimus L7 -puhelimet saavat kaverikseen Optimus L9 -mallin, joka panostaa muiden jäsenten tavoin tyylikkääseen ja laadukkaaseen olemukseen.

LG kuvailee uutuuden muotoilua kulmikkaan moderniksi, joka tekee laitteesta miellyttävän pidellä. Puhelin on ainoastaan 9,1 millimetriä paksu ja sen reunoja kiertää metallinen kehys. Optimus L9 on myös kevyt, sillä se painaa vain 125 grammaa.

Uusi L-sarjalainen on varustettu eksklusiivisilla sovelluksilla. Mielenkiintoisin on ehdottomasti QTranslator, joka on eräänlainen käännöspalvelu. Se hyödyntää Optical Character Recognition -teknologiaa ja mahdollistaa sanojen skannaamisen puhelimen kameralla käännöstä varten. Ominaisuus ei rajoitu pelkkiin sanoihin, vaan sovellus osaa kääntää kokonaisia lauseita ja fraaseja.

Kirjoittamista helpottamaan mukana on My Style Keypad -toiminto. Sen avulla käyttäjä voi nopeasti vaihdella erilaisten näppäimistötyyppien välillä ja valita sopivimman vaihtoehdon yhdellä tai kahdella kädellä kirjoittamista varten.

Optimus L9:n etupuolella loistaa 4,7 tuuman IPS-kosketusnäyttö. Sisällä tykyttää gigahertsin tuplaydinsuoritin ja RAM-käyttömuistia on saatavilla gigatavun verran. Takaa löytyy viiden megapikselin kamera ja etupaneelista VGA-tason kamera. Akku tarjoaa kapasiteettia 2150 milliampeerin verran.

4 kommenttia

  1. Tuo käännösohjelma ei olemitenkään mullistava. Se on löytynyt jo kaikista Lumioista niiden julkistamisesta lähtien.

  2. omistan s2:n ja yllä oleva puhelin ei ole millään lailla samannäköinen

Kommentointi on suljettu!